West Florida Library / Southwest Branch 2nd Show for this Venue

West Florida Library / Southwest Branch
2nd Show for this Venue
Exhibit: May 1 – July 31, 2011
12248 Gulf Beach Highway, Pensacola, Florida
Check out the artwork choosen to be exhibited
at: <a href=”http://www.flickr.com/photos/thedreamrocket/sets/72157626583281509/”>www.flickr.com/photos/thedreamrocket/sets/72157626583281509/</a>

Print a Dream Rocket Flyer: 
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0B6ouG5UjKDlkNjY0NTZmOTctMTYzMC00YTAyLWFkMzAtOTU4YTcxMWU0YTAz&hl=en
Subscribe: 
http://www.feedblitz.com/f/?Sub=757612

Participant List: 

★Ashley Inman from Huntsville, Alabama
★Girl Scouts of North-Central Alabama – Troop 478 from Huntsville, Alabama
★Girl Scouts of Central Alabama, Troop 785 from Huntsville, Alabama
★Girl Scout Troop 348 from Pensacola, Florida
★Alexa Turner at Athens High School in Athens, Alabama
Sponsor: Art on the Square, Athens, AL
Honoree; Jack Lee – Leader, Visionary, Strategist, Man of Integrity – Huntsville, Alabama
★Kathleen Bakergumprecht-Davis and the Functional Skill class (Special Education) at Clark Intermediate School, Clovis, California
★Karen Garrett from McKinney, Texas
★Sandor KisfaLudy High School in Sumeg, Hungary
Participants: Three classes of Eglish learning (ages 15-19 years) Hungarian students competing with their dreams on paper.
★Menomonie School District – 5th Grade Academic Enrichment Classes
Teacher – Joy Bergstrand from Menomonie, Wisconsin 
★Christine Pradel-Lien  “The Fountain”
★Riverton Elementary School Culture Club 3rd-5th graders in Huntsville, Alabama. 
Participants: 3rd, 4th, and 5th graders involved in Riverton El’s culture club
★Susan Wallace from Atlantic Beach, Florida
★(LEM4 Group) in Pine Knoll Shores, NC
Chris Gilman – Hot Airballoon; Robin Koehler – Lunar Excursion Module; Katherine McNeese – First Flight; Cathy Winter – Space Shuttle
★Toni Seccomb and Lucy McKenzie. Lucy is 7 years old
from  Butte, MT
★Linda Waterworth from Richmond, VA
★Nancy Steinson, Marlina Steinson, and Keller Steinson from Roswell, GA
★Residents of the Pennswood Village/Woolman House–SkilleCare Unit
Organized by Karen A. Smith – Artist in Healthcare from Newtown, Pennsylvania
★Suzan Engler, Arlene Ritz, Carol Moellers, and Jo Jo Hall
★Students at SMK Seksyen 19 Shah Auam S6langor, Malaysia, Teacher – Chanthireka Vasuderan
★Ren Vasiliev from Bloomfield, NY
★Crane Johnson & Don Johnson from Eagle, Idaho
★Betty Usdan Zwickler from Hollywood, FL
★Peta Bickford from Western Australia
★Charlotte Noll from Lauderhill, FL
Sponsored by Coral Springs Quilters
★Abigail Kokai from Savannah, GA  
★Seaview Weavers Guild from Belevue, WA USA
Participants: Patty Leinweber, Astrid Bear, Christine Stewart, Sally Zitzer, Valerie Day, Gleuda Guinn-Gilles, Mona T. Smiley-Fairbanks
★Girl Scout Troop 424 from Pensacola, Florida 
★Members of the Westchester Art Therapy Association (WATA) from Mamaroneck, New York
★Rebecca Bonyak from Cortland, NY
★Junior Girl Scout Troop 254 from Pensacola, Florida
★Girl Scout Troop 424 from Pensacola, Florida
★Crystal Eggleston from Whitehall, New York
★Gaffney Elementary School from New Britain, CT 
★Grace Lutheran School’s Art Club from Huntsville, Alabama
Participants: Grace, Mary, Maddie, Kyle, Anna, Kyle N., Tiffany, Austin, Jane, Ashlyn, Brooks, Jennifer, and Courtney

West Florida Library / Southwest Branch 2nd Show for this Venue

West Florida Library / Southwest Branch 2nd Show for this Venue