Walnut Springs Middle School in Westerville, Ohio, Friday May 13, 2011

Walnut Springs Middle School

We displayed submitted artwork as part of a visit to Walnut Springs Middle School in Westerville, Ohio

Friday May 13, 2011

Participant List:

★Irina Khabeeva and Anastasiya Lukomskaya from Moscow, Russia
★Valentina Stepanova from Russia, Moscow: “Peace and Children”
★Jeparit Primary School senior class (grade 3-6)  – environmental education  From:  Jeparit  / Victoria, Australia 
★Louis P. Slade Middle School in New Britain, CT, Teacher- Ann Marie Stavola, Art Teacher, Students: Jose, Alondra, Olga, Kevin, and Juliette
★ Created by Daisy Girl Scout Troop 3488 from Milwaukee, WI, With the Girl Scouts of Wisconsin Southeast, Organizer: Margery Kane
Participants: Margery Kane, Courtney Fisk
Dorothy Schuller, And the wonderful little ladies of Daisy Troop 3488 from Milwaukee, Wi!
★ Samia Tamrin Ahmed, Rabeya Rowshin, and Kishwer Jahan from Dhaka, Bangladesh
★ Chaffee’s 4th Grade Gifted and Talented Class, With Chaffee Elementary School, Teacher: Ms. Colleen Laymon,
Participants: Cheyenne, William, Emily, Bryce, Caleb, Colby, Jack Henry, Ashley, Riley, Lilly, Ali, Connor, Justin, Kinzie, Madison and Ms. Colleen Laymon
★Girl Scout Troop 273 from Breda, IA 
With the Girl Scouts of Greater Iowa
Organizer: Christy Schettler
Participants: Abby, Rachel, Saige, Dakota, Sam, Lexi, Megan, Lily, Chloe
★ Created by Girl Scout Troop 1334 from Sheridan, WY.
Organizer – Susan Hitchcock 
Participants: Chelsea K., Kaitlin M., Madelene A., Lynden B., Carlssa C., Tommie D. Maria S. Roloyn Z
★Athens Middle School in Athens, AL
Sponsored by Art on the Square in Athens, AL
Participants – Talented and Gifted 8th Grade Art Students! 
Teacher – Jennifer Rosso 
★Max Riley, a student at the Neighborhood Art House
Erie, PA, Organizer – Deborah Sementelli
★Girl Scout Troop 254 from Pensacola, Florida
Troop Leader – Alicia Boyles
Participants: 
Brooke Winn – Community Theme
Lila Brustad – Community Theme
Daisy Brustad – Energy
Skylar Boyles –
Jolie Miller – Peace
Miyana Fisher-Miller – Community
Aeyah Fisher-Miller – Energy
Olivia Gutierrez – Energy
Maribel Gutierrez – Peace
Harmony Crider – Energy
★ JBS Deaf Services Group from Pelham, Al
Organizers: Laurie Ann Kramer
Executive Director Patti Hendrix Lovoy (Executive Director of VSA Alabama)
Program Coordinator Sarah Margaret Wade ( Program Coordinator) 
Erin Yuskaitis (she was the program coordinator that started the JBS partnership) 
★Averil Stuart-Head from L’Aquila, Italy
★ Girl Scout Troop 40283 from Lynnwood, WA
Girl Scouts of Western Washington
Participants: Wendy, Michell, Alleigh, Anika, 
Mara, Lucy, Katrina, Amber, Natalie,
★The New School Montessori from Cincinnati, OHio
Participants….
★1st Level
Astafiev-Holmes, Evelyn Cabanas, Francesca Cummings, Owen Donaldson, Brando Jarvi 
Lea Lentz, Tuula Martinez-Diers, Maya Moorman, Jada Rickert, Ethan Ross 
Edward Theodosopoulos, Sky Wuebker, Emilia
★2nd Level 
Liam Cogan, Caleb Cotton, Maya Dustman, Amelia Giglia, Jack Gilbreath 
Ella Ingle, Abigail Jadeed, Simon James, Colby Kalin, Timothy Kogan 
Phillip Maring, Christopher Medvedovic, Luka Neyer, Kate Robinson 
Sylvia Schwartz, Eito Seaman-Kossmeyer, Noe Smith, Raya Thomas, Maya Van Diest 
Andreas Young, Ashanti Icy.
★3rd Level
Julia Frank, Ethan Hanley, Lily Harrison, Emma Hartmann, Leah Jacks Hugh Kellar, Francine Martinez-Diers, Nina Meazle, Jacob Moorman 
Terry Ossipov-Grodsky, David Raider-Roth, Talia Schiff, Charlotte Schwartz 
Abigail Taffe, David Theodosopoulos, Petra Tucker-Sullivan, Zoe Woodman
Alexander Wuebker, Noah Wuebker, Ruth Dustman
★4th Level
Lucy Ewing, Shelby Forman, Annabel Goodman, Marcus Halsted, Ben Harrison Claire Kalin, Gregory Kiniyalocts, Maia Leahy, Margaret Lorry, Samuel Malls, Oskar Neyer, Hope Tucker-Sullivan, Marley Watts, Adelene Allison
★5th Level 
Nathan Bossert, Amanda Brown, Elaine Cheng, Allison Creviston, Carter Curry, Sam Gilbreath, Grace Kaliski, Sam Lamba, Stefan Lentz, Eeva Maring, Matthew Mills,Alexandria Oester, Hope Plummer, Avery Robinson, Grace Seibert, 
Zoey Tiro, Alexander Wadih, Catherine Young, Kendall Ziemba, Noah Clemens
★6th Level
Joshua Coston, Nigel Jacks, Callie Katkin, Molly Malls, Adelene Peguero-Winters, Pablo Powell,Christine Schiff,Phoebe Siegel,Zachary Stukenberg, John Taffe, 
Jonathan Thalinger, Kelen Thomas, Langston Thurman, Rachel
★Pope John Paul II Catholic High School in Huntsville, Alabama
★Fresh Air Family’s After School Program at Montevallo Middle School in Birmingham, Alabama
★Lyuba Ryzhonkova (student, age 14) & Dariya Chigina (Instructor) “The Music of the Universe”
★Girl Scout Troop #41280 in Bethal, Ohio. They are a part of the Girl Scouts of Western Ohio Council.
Project Organizer – Deborah Davis
★Girl Scout Troop 222 from Richmond, KY
Participants: Kimberly Cambell (Troop Leader), Co-Leaders – Jody Lanew,
Kathleen VonMann, Girl Scouts – Daisy Campbell, Shelby Lanew, Zarah Dunn, Laura VonMann
★Girl Scout Troop 33101 & Kayitah Nacori Vargas from Oakland, CA
With the Girl Scouts of Northern California
Participants: 
Top Left – ‘American Flag’ – by Aryana
Top Middle – ‘Peace Sign’ – by Angeles
Top Right – ‘Girl Scouts Troop 33101 Oakland, CA. Equal Rights for all Immigrants” – by Ali
Lower Left – ‘Mexican Flag’ – by Jade
Lower Middle – ‘People of Color Waving Mexican Flag’ – by Katherine
Lower Right – ‘Heart / American Flag’ – by Jade

Walnut Springs Middle School in Westerville, Ohio

Walnut Springs Middle School in Westerville, Ohio